Wskazania i przeciwskazania do masażu

Masaż jest jedną z najstarszych praktyk leczniczych i relaksacyjnych. Efekt zależy od wyznaczanego celu, dzięki różnorodności typów i technik masażu, posiada on szerokie zastosowanie, które sprowadzić można do oddziaływań leczniczych bądź relaksacyjnych.

W określeniu potrzeb przydatne będzie ogląd charakteru wykonywanej pracy (fizyczna, stojąca, siedząca, w pozycji wymuszonej), stylu życia, dolegliwości bólowych (ich lokalizacji, częstotliwości, nasilenia) i stanu zdrowia.

Wskazania i przeciwskazania do masażu

Najczęstsze wskazania do masażu leczniczego/neuroterapii to:

Z kolei głównym celem masażu relaksacyjnego jest odprężenie Pacjenta i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Niesie on ze sobą korzystne oddziaływania (np. w zakresie przepływu krwi i limfy), jego charakter określa jednak docelowy efekt – zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu. To zabiegi delikatniejsze od masażu klasycznego i leczniczego, sprzyjające zatrzymaniu i wyciszeniu.

Najczęstsze wskazania to:

Przeciwwskazania do masażu

Masaż posiada także i przeciwwskazania, niektóre posiadają względny charakter (wymagają konsultacji z masażystą; w wybranych przypadkach z lekarzem) bądź bezwzględny. Najczęstsze przeciwwskazania obejmują:

Względne przeciwskazania wiążą się z ustaleniem dopuszczalności masażu, właściwych technik i obszarów zabiegu. Obejmują m.in.:

Masz pytania lub wątpliwości? Zadzwoń, chętnie na nie odpowiemy.