Jak zwiększyć zadowolenie i efektywność w twojej firmie? masaż biurowy work site pracowników

Dobra atmosfera w zespole, poczucie docenienia i dbania o komfort fizyczny i psychiczny pracowników to podstawa by małe i duże korporacje cieszyły się z wydajnych specjalistów oraz osiągały korzyści finansowe. Szefowie małych firm biurowych, dyrektorzy, pracownicy działów HR w dużych korporacjach pytają mnie jak walczyć ze stresem oraz dolegliwościami bólowymi często wynikającymi z przepracowania, pracy siedzącej przy komputerze czy presji czasu.

W tym artykule przedstawię, na podstawie mojego doświadczenia oraz badań przeprowadzonych przez naukowców, jak masaż biurowy typu Work Site oraz szeroko rozumiana edukacja prozdrowotna pracowników pozytywnie wpływa na ich efektywność. Liczbowo naukowcy określili, że w firmie gdzie pracownik ma zagwarantowane pakiety masaży w trakcie pracy jego efektywność zwiększa się o 12 dni w roku, łatwo można odpowiedzieć sobie ile korzyści finansowych przynosi takie rozwiązanie w dużych firmach mnożąc to przez osoby tam zatrudnione, ale zacznijmy od początku.

Zadowolony pracownik po skorzystaniu z masażu biurowego work site w miejscu pracy

Co to jest masaż biurowy?

Work Site został stworzony specjalnie dla osób pracujących w warunkach biurowych gdzie nie zawsze jest dużo miejsca oraz nie ma możliwości rozbierania się. Czas trwania to od 10 do 20 minut , pracownik udający się na zabieg, jest poddany masażowi na specjalnym krześle. Specjaliści głównie skupiają się na opracowaniu pleców, ramion , karku i rąk co powoduje rozluźnienie mięśni, relaks oraz poprawę koncentracji.

Stany Zjednoczone to kraj , który jako pierwszy zacząl przeprowadza badania wpływu stresu na wyniki ekonomiczne dla firm . Już w latach 90-dzięsiotych XX wieku w Amerykańskich firmach tego typu działania były podejmowane w 81% firmach zatrudniających ponad 50 pracowników. Głównymi powodami były duże koszty związane z leczeniem pracwoników. Pośrednio zyskali wzrost jakości i wielkości szeroko rozumianej produkcji, wzrost atrakcyjności firmy dla pracwoników oraz poprawa wizerunku .

Dokładne badania wpływu masażu biurowego na redukcje stresu pracowników oraz poprawe koncentracji i wydajności oraz ich ogólnego samopoczucia przeprowadził Field i współpracownicy. W badaniu wzieło udział 50-ciu pracowników urzędowych, gdzie 26 osób przez pięć tygodni miało wykonywany masaż biurowy dwa razy w tygodniu po 15 minut. Natomiast 24 osoby były w grupie kontrolnej , które były poddane innym technikom relaksacji. Uczestnicy przed i po badaniu, mieli przeprowadzane EEG, po czym zaobserwowano iż pracownicy korzystający z serii masaży biurowych odnotowali wzrost wartości delta co sugerowało zwiększenie poziomu relaksacji. Dla potwierdzenia jak w praktyce wpłynie to na poziom i bezbłędność pracy, wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wykonywanie krótkich zadań matematycznych, zaobserwowano że w grupie pracowników poddanych serii masaży biurowych typu Work site pioziom szybkości i bezbłędniści wykonywania zadań uległ widocznej poprawie.

Badania przeprowadził również Keller i współpracownicy- sprawdzali oni jaki wpływ będzie miał masaż Work- Site na pracowników oddziału kardiologicznego. Do badania zaproszono 60-ciu pracowników, których podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa gromadziała 25 osób, gdzie zostały przeprowadzone pomiary po pięciu tygodniach terapii masażem biurowym. Druga grupa liczyła również 25 osób i badani byli poddani pomiarom po 10 tygodniach, natomiast trzecia grupa kontrolna nie była poddana zabiegom masaży. Pracownicy szpitala byli badani pod kątem nasilenia bólu oraz odczucia napieć mięśniowych przy użyciu 10-stopniowej skali wizualno-analogowej VAS. Przed rozpoczęciem badania średnia bólu wynosiła 1,6 w skali VAS, natomiast po zakończeniu terapii zmniejszyła się o 1,2 w skali VAS. Odczucie napięć mięśniowych i dyskomfortu wynosiła 2,1 stopni a po zakończeniu serii masaży zmniejszyła sie o 1,5 stopnia.

Najnowsze badania UC Riverside, pokazują spektakularne wyniki poprawy wydajności pracowników w firmach korzystających w programach odnowy biologicznej w miejscu pracy w wysokości 5% poprawy wydajności przeciętnego pracownika. Udowodniono ze korporacyjne programy prozdrowotne pozwalają zaoszczędzić koszty firmom z tytułu ubezpieczenia medycznego oraz nieobecności pracowników ze względów chorobowych. Naukowcy z Uniwersytetu Kaliformijskiego , Riverside, UCLA i Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Saint Louis, w stanie Missouri określili dodatkowe korzyści finansowe dla przedsiębiorstw, udział odnowy biologicznej w firmie zaowocował u wszystkich pracowników poprawą jakości. Podają iż w przeliczeniu , w skali miesiąca jest to jeden dodatkowy dzień zyskany przez zwiększenie efektywności. Niedawna analiza ukazała, że każdy dolar wydany na programy zdrowotne w przedsiębiorstwie zoszczędza 3,27 USD kosztów opieki zdrowotnej i 2,73 USD kosztów nieobecności w pracy.

Masaż biurowy zapewnia orgomne korzyści dla pracowników, jak i korporacji co pokazują badania oraz w 100% mogę potwierdzić w praktyce. Bardzo dobrym połączeniem jest oczywiście edukacja na organizowanych warsztatach pracowników w zakresie poprawnej ergonomii pracy, dostosowania stanowiska pracy, czy zaprzestania złych nawyków. Często sami zauważamy tylko skutki nieprawidłowej pozycji siedzącej, stojącej, ogólej złej postawy ciała ale nie widzimy tego co źle robimy. Moim zdaniem nawyk jest silniejszy od bólu, ciężko nam zmienić wzorce postawy, przez długie lata negatywnie wypracowywane.

W dzisiejszych czasach w pracy spędzamy od 8 do 12 godzin , jest to wiele czasu biorąc pod uwagę że śpimy średnio od 6 do 8 godzin. Narażeni jesteśmy na stres, wymuszoną pozycję ciała czy to siedzącą czy stojącą a co za tym idzie odczuwamy dolegliwości bólowe, rozdrażnienie, mało efektywny sen. W czasie przerwy w pracy masaż na krześle jest dobrym rozwiązaniem by zadbać o profilaktykę bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Masaż Work – Site to działanie na organizm, które w zależności jakie techniki wykonamy uzyskujemy działanie profilaktycno-relaksacyjno-lecznicze.

Pracownicy, którzy są objęci progamem w pracy czują się doceni, że dba się o ich zdrowie, tym samym zwiększa się znacznie przywiązanie do firmy i chęć jak najlepszego wywiązywania się z obowiązków.

Podczas masażu człowiek najbardziej reaguje oczywiście na dytyk lecz również oddziaływujemy poprzez zmysł węchu i słuchu, stosując odpowiednio dobraną muzykę oraz kompozycję olejków eterycznych. Aromaterapia wpływa korzystanie na procesy poznawcze oraz nastrój, pozwala lepiej sie skoncentrować, zwalcza stres, a nawet depresję.

Poprzez połaczenie wszystkich powyższych działań możemy stworzyc przyjazne warunki pracy, miłą atmosferę, miejsce w którym będą chcieli pracowac z przyjemnością najlepsi specjaliści.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości co do tego jak to wszytko wygląda w praktyce lub chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze mną.

Więcej informacji o masażu biurowym znajdziesz TUTAJ.

Opracował: technik masażysta Michał Kotra